Po Co Dzielić Dysk na Partycję w Najnowszym Windowsie 10 i Dlaczego Jest to Ważne
Potrzeba dzielenia dysku na partycje wynika często z chęci porządkowania własnych zasobów w komputerze. Jednak czy jest to procedura konieczna? Czy sprawia, że komputer lepiej radzi sobie z nagromadzonymi danymi? Standardowo można wszystko dać na jeden dysk C, to w nim instalowany jest fabrycznie system operacyjny. Zobacz dlaczego warto dzielić dysk na kilka partycji.
Umieszczanie wszystkich plików na jednym dysku jest wygodne. Nie trzeba pamiętać, które pliki mamy pochowane, na którym dysku. Dodatkowo nie musimy martwić się o miejsce przydzielone do poszczególnym partycji, które w praktyce może okazać się za małe na nasze dane. W rzeczywistości jedna partycja rodzi wiele problemów. Jednym z nich jest doprowadzanie do awarii systemu. Również wirusy rozprowadzają się łatwiej po plikach na jednej partycji. Dlaczego więc warto stosować kilka partycji w systemie operacyjnym?
W przypadku, gdy chcemy sobie zrobić formatowanie bez utraty danych, plików etc., brak drugiego dysku uniemożliwia wykonanie tej operacji. Mając jedną partycję i formatując ją utracimy wszystko, nie tylko system operacyjny. A we współczesnych komputerach mamy do dyspozycji opcje zachowania plików podczas formatowania dysku C. Tworzenie dodatkowej partycji dysku chroni nas przed utratą danych w ten sposób. Również odzyskiwanie danych z dwóch partycji jest prostsze niż z jednej, na jednej partycji pliki mogą ulec uszkodzeniu, a na drugiej nie.
Oprócz kwestii bezpieczeństwa plików, możemy zdecydować się na kilka partycji dysku dla zachowania jasnego zarządzania własnymi plikami. Dobrze zorganizowany dysk pozwala podzielić zasoby komputera, np. na dysku C zamieszczamy wszystkie programy oraz system operacyjny, a na dysku D zamieszczamy inne pliki, np. dokumenty, zdjęcia, muzykę, grafikę etc. W ten sposób ułatwiamy sobie pracę, wiemy gdzie kliknąć dwa razy, aby odnaleźć dany plik, bez szukania go po folderach na jednej partycji dysku.
Źródło: morele.net