Początki programowania nie są proste. Nie istnieje człowiek, który od samego początku wiedziałby wszystko o programowaniu w danym języku. Nie istnieje złoty środek na to czy warto wybrać backend czy frontend, a może w ogóle znać jak największą liczbę języków programowania. Zalety i wady znajdą się po stronie wszystkich tych rozwiązań. Jedno jest pewne ciągła zmiana technologii i języków to błąd początkującego programisty.
Nie ma nic złego w tym, że programista zacznie naukę nowego języka programowania. W naszym artykule chodzi bardziej o to, aby osoba, która ledwo zaczęła dany język programowania, nie zamieniała go co tydzień, czy nawet pół roku, na inny język programowania. Natomiast jeżeli będzie się już uczyć cztery czy pięć lat i uzna, że zna wszystkie szczegóły wybranego języka programowania, to może śmiało zastanawiać się nad wdrożeniem i nauką nowego języka programowania.
Dlaczego tak jest? Ponieważ nie jest możliwe poznanie języka programowania i jego możliwości w tak krótkim czasie. Pamiętajmy też, że języki programowania są do siebie zbliżone, często nauka jednego języka wiąże się z tym, że drobne zmiany w jego obrębie to już inny język programowania. Wówczas nauka jest dużo prostsza, gdy znasz jeden język programowania od podszewki.
Szczególnie dotyczy to sytuacji, gdy języki programowania przynależą do jednej grupy: albo backendów albo frontendów. Nauka kilku języków z wybranego obszaru jest dużo prostsza. Jednak pamiętaj też o tym, że oba te rodzaje tworzą całość, a więc przydatna jest znajomość obu. Jeżeli już myśleć o zmianie technologii i języków programowania, to najlepiej robić to po czterech czy pięciu intensywnych latach nauki jednego języka.
Jeśli chodzi o technologie to sprawa wygląda podobnie. Najpierw warto przyzwyczaić się do jednego oprogramowania i być mistrzem albo chociaż ekspertem w nim, niż znać po trochu dużo technologii. Po kilku latach i tak nauczysz się obsługi nowych programów, a nauka ta będzie dla ciebie dużo prostsza.
Źródło: kamil.kwapisz.